♦Michael just went to heaven to teach God how to moon walk.♦

Speciálně: Rozhovor s Thomasem Mesereau

18. června 2010 v 8:19 | EllE |  Interviews
Jeden z nejlepších amerických právníků a podle žurnálu Los Angeles Daily i nejvlivnější právník v Kalifornii, se podělil o své zkušenosti s případem Michaela Jacksona z roku 2005, který Michael vyhrál ve všech bodech obžaloby.

OT: Jaký klient byl Michael?
TM: Skvělý. Spolupracoval výborně, poslouchal mé rady, choval se s respektem ke mě i mým zaměstnancům. Nejhorší věc, kterou o něm můžu říci, je, že byl někdy nedostupný. Někdy bylo obtížné ho najít.OT: Jak zvládal stres spojený s procesem?
TM: Myslím, že to pro něj bylo velmi obtížné. Mluvil jsem s ním často, většinou brzy ráno, protože můj denní rozvrh byl jít do postele večer po sedmé a vstávat ve 3 ráno. Michael byl vždy velmi časně ráno probuzen a procházel se po Neverlandu, aby se uklidnil, koukal na hvězdy a měsíc a splynul s přírodou. Volal mi kolem 3 nebo 4 hodin ráno. Trpěl velkou úzkostí a byl v těžké depresi. Měl potíže se spánkem. Toto je normální pro lidi, kteří čelí takovýmto obviněním.

OT: Když se četl verdikt, jak na tom byl?
TM: Ten den vypadal strašně, byl velmi slabý a neřekl ani slovo, dokud se neřeklo poslední "nevinen". Pak jsme se objali a on mi poděkoval. Nikdy jsem nevěřil, že by ho odsoudili. Vždy jsem věřil, že je nevinen. Ale nikdy nevíte co udělá porota. Proces trval 5 měsíců a já pozoroval jejich reakce. Byl jsem přesvědčen, že těch 12 lidí prostě odsoudit Michaela Jacksona nemůže. Celá obžaloba byla zesměšněním spravedlnosti a historie ukáže, jak zlá to byla honba na nevinného muže.

OT: Co byste chtěl aby lidé věděli o Michaelovi nebo tomto soudním procesu?
TM: Michael Jackson byl jeden z nejmilejších lidí, které jsem kdy poznal. Chtěl být více než jen hudební génius. Chtěl pomáhat, léčit a měnit svět skrz lásku. Pevně věřím, že svět byl lepším místem, když tu byl s námi. Byl laskavý. Chtěl, aby se lidé zaměřili na děti, aby je dostatečně milovali a vychovávali, dávali jim pozornost, čímž by se zlepšilo násilí ve světě, chudoba a další velké problémy lidstva. Toto byl univerzální Michael Jackson. Pak tady byl Michael Jackson, osoba, se kterou jsem jednal každý den. Člověk, který miloval, když se dítě usmálo. Měl tolik peněz a mohl si je užít. Místo toho vybudoval Neverland. Místo, kde chtěl, aby byly děti šťastné. Aby se neřešila barva jejich kůže, náboženství, aby si jen dali zmrzlinu, projely se na kolotočích a byly šťastné. Pokud ovšem smýšlíte takto, jste bohatý v kombinaci s velkou dávkou naivity, lehce se kolem vás obtočí supi. Chtěl být jen kreativní a pomáhat. To ho dělalo ještě více cílem pro zlé lidi a podvodníky.

Všichni chtěli profitovat na tom procesu. Když byl Michael osvobozen, byl jsem pyšný. Když se na to teď dívám, měl jen další 4 roky života. Ale 4 roky mohl být se svými dětmi. Proces byl nespravedlivý. Celý ten případ nebyl podložen.

Na pohřbu Michaela jsem potkal muže, kterého zapálil vlastní otec, když byl ještě dítě. Jmenuje se Dave Dave a na pohřbu mluvil o Michaelovi jako o úžasném a štědrém člověku, který mu pomohl. A je tu mnoho dalších dětí, kterým Michael pomohl. Nemocné děti, postižené děti. Michael jim dával tolik peněz a nikde jste se o tom nedočetli. Nedělal to proto, že chtěl publicitu, ale proto, že mu to říkalo jeho srdce. A ta nejkrutější věc je vzít člověku jeho lásku a odvahu pomáhat, otočit to proti němu a udělat z něj zrůdu. Trhalo mi srdce jen ho celou dobu pozorovat. Však víte, jak moc ho to poznamenalo. Nemyslím, že se z toho někdy vůbec dostal.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Věříš, že byl Michael nevinný v obou případech obvinění?

Ano.
Spíše ano.
Spíše ne.
Ne.

Komentáře

1 janina janina | E-mail | 18. června 2010 v 10:19 | Reagovat

Proč takový článek neotiskne třeba Blesk?
On byl posel dobra a nikdy nikomu neublížil, moc nám tu schází....

2 Terka Terka | 18. června 2010 v 21:28 | Reagovat

Ahoj Elle, byla bys tak hodná a přeložila to pro všechny fanynky? Díky Terka        From their very first date, at a dinner party staged by a mutual friend, Michael and Lisa hit it off. Raised in Graceland, she had much in common with the world's most famous pop star, cloistered away in Neverland. Both had been sheltered from the real world, missed out on their childhoods and were mistrustful of outsiders. They believed they were soul mates.  

        Michael was openly flirtatious, and Lisa was impressed by his private candour and normality. As they talked, she began to feel she was seeing the real Michael, the man behind the mask.  
        His sexuality, admittedly, still seemed ambiguous, but he was soon kissing her fairly passionately. She was certainly attracted to him. Lisa liked strange guys, with an edge. And who had more of an edge than Michael?

        Throughout the time of his obsession with Jordie Chandler, Jackson dated Lisa intermittently. After he was accused of abusing the boy, he sought her support in long, anguished phone calls.  

        'Yes, I started falling for him,' she explained. 'I wanted to help him, and I felt that I could.'  

        As he spiralled into drug addiction, she stood by him. During one of their phone calls, he wanted to know how she would respond if he asked her to marry him. It could have been a joke but, without missing a beat, she replied: 'I would do it.'  

        A silence followed until Michael said: 'Hold on, I have to use the bathroom.' When he came back on the line, he acted as if everything was settled. Lisa was his fiancé.  'My love for you is real,' he told her. 'Please believe me.'

        Lisa Marie and Jackson at NeverlandAt Neverland, the two walked hand in hand and then kissed at the top of the Ferris wheel. She slept with him in his bedroom. For Michael, it was the first time he had experienced such chemistry with a woman, or with anyone. He seemed unable to contain his laughter. 'I've never known a person like her,' he said.  

        He and Lisa appear to have had an intense and active sex life. She told a friend that he was 'hot stuff in bed' and 'amazing'  -  and she should know, the friend added, because 'she's been around'.

        Nevertheless, some of his habits were a little odd. 'Michael liked her to wear jewellery in bed. They were into role-playing games, although Lisa would never say who was playing what kind of role.'  

        'The first time, she went to turn on the lights afterwards, and he leapt out of bed and ran into the bathroom so she wouldn't see his body. He emerged 20 minutes later, in full make-up and wearing a silk robe. Then they went at it again.  

        They were married at a secret ceremony in the Dominican Republic in May 1994, with no family or friends present. Priscilla Presley, Lisa's mother, was furious, convinced that Jackson was using her daughter to improve his image after the Jordie Chandler affair.  

        'Can't you see what he's up to?' she asked. 'It's so obvious.'  

        In fact, Jackson had an entirely different agenda. The man who had previously been adamant that he had no interest in procreation was desperate to have children.  

        Lisa Marie Presley Michael Jackson Disneyland Paris

        The Chandler business had hurt him deeply, leaving the gnawing, empty space in his heart more terrifying than ever. He was determined to 'start living', he insisted, falling in love with a woman, marrying and having children of his own. He told me at the time: 'I love Lisa. Why won't people believe that? Why won't people let me be happy?'  

        When Lisa didn't become immediately pregnant, he expressed his disappointment. 'I thought we'd be expecting within a couple of weeks of making love,' he said. 'Lisa says it takes time, but I don't have time. I want it to happen now. I want children so badly.'  

        Meanwhile, Lisa was realising that her mission to save Michael was not going to be easy. She was amazed by his emotional repression and felt he was resisting her efforts to help. Perhaps, she pondered, he rather enjoyed wallowing in his own pain, playing the victim. He was 'like a young boy, angry at the world', one of her friends noted, and his self-pity became a strain on the relationship. 'She had no patience at all with the lost childhood routine. "Who hasn't had a miserable childhood?" she would say.'  

            Lisa Marie - Michael Marriage      Micahel Jackson Lisa Marie Presley Wedding

        His moods and habits became infuriating. She clocked up the hours her husband spent in the bathroom, applying and removing cosmetics.  

        Throughout their marriage, she never saw him without his make-up. When they slept together, in the morning she'd find his pillow smeared with it. 'Lisa would try to surprise him by waking early and tapping him on the shoulder,' a friend recalled. 'He would shriek "No, don't look!" and scamper to the bathroom.'  

        Other aspects of his behaviour alarmed her. She did not believe that he was a paedophile, but it concerned her that he had not learned his lesson from the Jordie Chandler affair and still chose to spend time with young boys.  

        She squirmed as she sat beside him during a television interview, when he was adamant he was going to continue having boys come to his home for sleepovers.  

             Lisa Marie Presley Michael Jackson 1994        Michael Jackson Video with Lisa Marie Presley

        It was after this that things started going bad. One of Lisa's friends said: 'The great sex continued but when they weren't in bed making love, they were fighting. Lisa started to wonder if she'd made a mistake in choosing him as a life partner.'

        What finished off the marriage was the issue of children  -  and it happened, in true Michael Jackson style, in the most bizarre of ways.

            Lisa Marie Presley Michael Jackson Marriage      

        He had one grown-up friend, Debbie Rowe. She had been a 'biker chick' in black leather when she was younger, swore like a sailor, drank beer and tequila and, despite having wealthy parents, was always penniless. She was the nurse at his dermatologist's, and he had met her ten years earlier when his skin first came out in mysterious blotches and he was certain he had skin cancer. He had been in touch with her again after he bleached his scrotum with a special cream and it burned him. Debbie attended to him, and to show his gratitude, he gave her a car.

        By September 1995, Michael was still pushing Lisa to get pregnant. She, however, was reluctant  -  sensing that the marriage was doomed.

        'When I imagined having a child with him, all I could ever see was the custody battle nightmare,' she said later.

        Their physical intimacy had cooled. 'I think we have to have sex in order for me to get pregnant,' she told him, 'and I ain't doin' it.'

        But Michael didn't mind. He had a plan. One day over breakfast, he told Lisa: 'My friend Debbie said she will have my baby. If you won't do it, then she will.'

           Debbie Rowe Michael Jackson Children

        Lisa was stunned. Life with Jackson had been weird from the start, but this was too much. She called his bluff. 'That's fine with me,' she said in a calm, controlled voice. 'Tell her to go ahead and do it.'

        Michael got his way. Debbie would bear him two children, though whether they were ever intimate or underwent artificial insemination was never known for sure.

        What was without doubt was that there was no future for him and Lisa. It had been the most improbable of marriages and it ended in divorce.

        Michael was deeply upset. Never before had he felt uninhibited and physically intimate with anyone.

        Despite the maddening friendships with boys and all of the rest of his eccentric behaviour, he was still a human being with emotions, feelings and a beating heart. And Lisa Marie Presley had been the one to truly touch it

        Micahel Jackson Lisa Marie Presley Divorce

        In the end, there was no police prosecution. Not one witness came forward to corroborate Jordie Chandler's story or to make similar accusations, and without other witnesses the case was weak.

        Lisa Marie Presley at Michael Jackson FuneralPerhaps Michael had the undying loyalty of the youngsters with whom he'd had sex. Or, maybe, conceivably, he was innocent. The issues were never aired in court. A civil case against Jackson was settled out of court with a $20million payment to Jordie. It was not, Jackson's people emphasised, an admission of guilt but simply to draw a line under the whole tawdry affair.

        What we do know is, in 2005, Michael Jackson stood trial on a series of child molestation charges involving  young boys and was acquitted on all counts. Michael Jackson Death

        Lisa Marie  Biography | Lisa Marie Pictures  | LMP Lingerie
         Lisa Marie Pre-Nuptial Agreement | Lisa Marie Japanese Wedding Lisa Marie & Michael Lockwood | Photos Lisa Marie Twin Girls
        Inside Jackson's Neverland  | Lisa Marie on Marriage to Jackson

© 2010 All Rights Reserved: Elvis Presley News | Elvis Presley Gallery | Elvis Presley Lyrics | Famous Photographs | Private Pol

3 hallky hallky | E-mail | 20. června 2010 v 2:50 | Reagovat

Snad bude někdo mít čas to přeložit, může to být zajímavé. Prosím, někde tu byl odkaz na video s malým Michaelem, jak hází botou. Jestli někdo ví jaké to bylo, zkuste ho napsat. Hodně už se diskutovalo o tom, koho z žen měl nejraději. Je to ale podle mého jasné a lehce se na to přijde. Nejraději měl za prvé maminku Katherine a pak Elizabeth Taylor.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama