♦Michael just went to heaven to teach God how to moon walk.♦

Rozhovor s právníkem Michaela Jacksona o obviněních, rok 2005

16. října 2009 v 16:04 | EllE• |  Interviews
Thomase Mesereau
Larry King

Jak ses vůbec dostal k tomuhle případu?
Přes Michaelova bratra Randyho, kterého jsem znal už delší dobu. Když začali prohledávat Neverland, zavolali mi, abych letěl do Vegas a setkal se s Michaelem Jacksonem. Tehdy jsem to nemohl udělat. Pracoval jsem na jiném případu. Ale od toho jsem potom odešel a nakonec přešel k tomuto případu.

Pracoval jsi pak s předchozími právníky Jacksona?
Jenom málo. Mark Geragos byl velice profesionální, znal jsem ho už dlouho. Je to velice dobrý právník a pomohl mi při předávání případu.

Řekl jsi, že jsi nebyl překvapen verdiktem. Většina právníků ale tvrdí, že nemůžou předpovědět, co udělá porota. Vysvětlíš to?
Byl jsem si jistý. Cítil jsem, že jsme opravdu zničili jejich případ u křížových výsledků a myslel jsem si, že naši svědci byli opravdu efektivní. A když si dáš všechno dohromady, došlo mi to.

Jak psychologicky připravuješ na okamžik verdiktu své klienty?


To záleží na každém klientovi. Musíš být upřímný a přirozený. Musíš vysvětlit možnosti bez poraženeckého tónu. S Michaelem Jacksonem ani nešlo mít poraženecký tón, protože jsem si myslel, že tento případ vyhrajeme.

Jaký byl Jackson klient?
Skvělý. Velice lehce se s ním jednalo. Je laskavý a přátelský. Spolupracoval výborně. Je to čestný a slušný člověk. Opravdu jsem si užíval toho, že ho můžu obhajovat a považuju ho za svého přítele.

Přemýšleli jste, že půjde svědčit?
Ano, velice dlouho. Když jsem ve své úvodní řeči řekl, že půjde svědčit, předpokládal jsem to. Když se ovšem případ vyvíjel, pochopil jsem, že to nebude potřeba. Cítili jsme, že jsme odvedli dobrou práci u křížových výslechů a ukázali jsme porotě video, kde Michael mluví o své filozofii. Věděli jsme, že už jsme dosáhli toho, čeho jsme chtěli.

Objevovaly se názory, že vyšetřovatelé byli Michaelem Jacksonem doslova posedlí. Myslíš si to?
Absolutně. Myslím si, že v tomhle vůbec nebyli objektivní. Nebyli objektivní výběrem svých svědků, svými teoriemi, které se pokoušeli dokázat - a které byly nedokazatelné, protože prostě nebyly pravda. Myslím, že tahle posedlost je nakonec dostala. Podle mého názoru nikdy nevyšetřovali rodinu toho chlapce.

Jak důležitá byla výpověď Macaulaye Culkina?
Velmi důležitá. Byl skvělý svěděk - a za to ho budu vždy obdivovat. Nemusel přijít a sám se do toho namočit. Udělal to pro Michaela jako svého přítele. Hned ze začátku řekl - já tam chci být a chci říci pravdu. Ten muž má opravdu silný charakter.

Mluvíš s porotci poté, co se rozhodnou?
Většinou ano, ale tentokrát jsem neměl tu možnost. Vždycky se od nich můžeš něčemu přiučit.

Včera jsme měli na CNN jednoho porotce, který věří, že je Michael Jackson pedofil, ale vyšetřovatelé to neprokázali. Co na to říkáš?
Myslím, že se velice mýlí. Sneddon se pokoušel roky dát dohromady případ, a podívejte se s čím přišel. Michael Jackson nikdy žádné dítě nezneužil.

Museli jste vysvětlovat charakter Michaela Jacksona porotě?
Michael řekl otevřeně, že všichni lidé můžou do jeho ložnice. Nikdy neřekl, že spí s dětmi - to řekla obžaloba. A jeho ložnice je dvoupatrový duplex. Spí tam matky, otcové, sestry, bratři. Museli jsme Michaela Jacksona ukázat porotě jako kreativního ducha, skvělého muzikanta a velice citlivého člověka, který se velmi zajímá o problémy světa. Takže ano, museli jsme vysvětlovat. Ale toto je země, která si zakládá na rozdílnosti svých obyvatel, máte volnost být kýmkoliv chcete. Nikdy jsme se nesnažili ukázat ho jako člověka, kterým není.

Držel jsi pří čtení verdiktu Michaela Jacksona?
Ano, chytl jsem ho za ruku a on to přijal. Chtěl jsem mu ukázat svou podporu.

Co ti řekl hned po rozsudku?
Řekl děkuju, děkuju, děkuju. Bylo vidět, že je nám vděčný.

Sneddon řekl, že byl případ nespravedlivý, protože je Jackson celebrita....
Řeknu ti, co bylo nespravedlivé. 70 lidí prohledávalo Neverland, v případu se pohybovalo mnohem více expertů a vyšetřovatelů než u případů sériových vrahů. To je to, čemu říkám nespravedlnost u případů celebrit.

Když bylo nakonec schváleno, že se porotě ukáže video z výslechu chlapce, nebál ses?
Byl jsem znepokojen, protože jsem si myslel, že to vůbec nemělo být. Ale pak jsem viděl, jak si na pásce ten chlapec protiřečí. Čím více toho řekl, tím více nám pomohl.

Byl by jsi rád, kdyby byl proces přenášen kamerami?
Nevím, ale jsem rád, že tam kamery nebyly. Jen by to znásobilo tu atmosféru cirkusu v médiích. Na druhou stranu by měla veřejnost možnost vidět, co se opravdu děje.

Jak podle tebe posuzoval případ soudce?
Myslím, že byl výborný. Ostatní soudci by si z něj měli vzít příklad. Chtěl, aby zvítězila spravedlnost a byl velice odhodlán.

Víš, kdy Michael zveřejní nějaké prohlášení?
Nemluvil jsem s ním o tom. Michael si musí odpočinout a zotavit se. Je vyčerpaný. Nespal a nejedl. Byl to pro něj silně traumatizující zážitek.

Kam jsi jel hned po rozsudku?
Poděkovat soudci a jeho lidem za skvělou práci a pak jsme jeli do Neverlandu.

Média ukazují Jacksona jako divného člověka, pedofila. Jak se z toho může dostat?
Michael má velikou výdrž. Je terčem už mnoho let. Byl strašně ponižován. Ale je to jeden z největších talentů našeho světa a já věřím, že se zotaví a bude pokračovat v tom co umí nejlépe.

Michaelova exmanželka Debbie Rowe vypovídala. Proč ji předvolali?
Na to se musíš zeptat druhé strany. Co já vím, noc před tím ji pozvali do restaurace a přesvědčovali, ať řekne co chtějí. Ona souhlasila a před soudem řekla pravdu - že je Michael skvělý táta - a to nám pomohlo.

Zapojoval se Michael nějak do případu?
Ano, ale Michael je umělec a ne právník. Poslouchal moje rady a byla radost s ním spolupracovat.

Takže kdybys mu řekl, aby šel vypovídat, šel by?
Ano, šel by. Vlastně předpokládal, že půjde.

Podá Michael žalobu na Sneddona kvůli jeho zlomyslnému vyšetřování?
Nebavili jsme se o tom. Myslím si, že by měl šanci v tomhle uspět, a že vyšetřování bylo nefér. Michael si chce teď hlavně odpočinout.

Během procesu sis prožil tragédii. Tvoje sestra zemřela na rakovinu. Jak jsi to nesl?
Bylo to obtížné. Soudce mi dal nějaký čas na to zařídit pohřeb a další věci. Jedna z jejích posledních vět byla, že vyhrajeme. A já na to často myslel.

Jak se k tomu postavil Michael?
Poslal tu nejkrásnější kytici, kterou jsem kdy viděl. Napsal jí společně se svými dětmi báseň. Byla to ta nejvíce smysluplná věc, kterou pro ni mohl v jejích posledních dnech udělat.

Poznal jsi Michaelovy děti?
Ano, byl jsem s nimi každý den. Jsou dobře vychované a krásné. Michael je skvělý otec a děti ho zbožňují.

Bylo pro tebe těžké mluvit s Michaelem otevřeně o všech oblastech jeho života, než začal soud?
Upřímně, ani ne. Čím víc jsem Michaela Jacksona poznával, tím víc jsem chápal, jak jsou ta obvinění nesmyslná. Poznal jsem ho jako mírného, srdečného muže. Michael Jackson, kterého já znám, je velice vzdálený tomu, kterého portrétují média.

Odpověděl ti na všechno?
Ano, je velice upřímný, chápavý a důvěřivý. Vlastně jeho důvěřivost ho zničila.

Změní se Michael?
Ano. O tom jsem s ním mluvil. byl to pro něj příšerný zážitek. Už k sobě jen tak nepustí lidi jen proto, že jim chce pomoct.

Mluvil jsi s Michaelem o tom, co si má oblíkat k soudu?
Ne, chtěl jsem, aby byl sám sebou. Porotci jsou totiž velmi všímaví a intuitivní.

Kolik za tento případ zaplatí stát?
Milióny dolarů z kapes daňových poplatníků. Tolik vyšetřovatelů a expertů jsem nikdy neviděl. Bylo to absurdní.

Využíval jsi svůj tým často?
Ano, moje partnerka Susan Yu byla naprosto nepostradatelná, taky Bob Sanger a naši vyšetřovatelé.

Kolik je pratnerů v tvé firmě? Co dalšího plánuješ? Musí ti být jasné, že o tebe bude velký zájem.
Jsme čtyři. Teď bych si rád odpočinu a pojedu na dovolenou. Co bude pak, uvidíme...

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 katarinah katarinah | 21. října 2009 v 12:15 | Reagovat

myslim si ze co sa tyka tychto veci ohladne deti v amerike je nieco chore-jeden nas priatel sedel v parku a pozeral sa na hrajuce deti a policajti ho zobrali akontrolovali ci nena zaznam co k tomu dodat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama