♦Michael just went to heaven to teach God how to moon walk.♦

Michael Jackson v rozhovoru s Jesse Jacksonem, 27.3. 2005

14. září 2009 v 15:38 | EllE• |  Interviews
JJ: Jesse Jackson
MJ: Michael Jackson

JJ: Co si pamatuješ z doby, kdy jsi byl hodně mladý?
MJ: Pamatuju si oblečení, které jsme nosili a lásku publika. Lidé té doby byli skvělí. Hlavně černoši.

JJ: Tvoje matka vám dělala kostýmy?
MJ: Ano, než jsme se dostali k Motownu, dělala nám všechny kostýmy.

JJ: Kdo vás pro nahrávací společnost Motown objevil?
MJ: Po pravdě to byla Glays Knight a chlap jménem Bobby Tyler. Berry Gordy (šéf) nás ze začátku nechtěl, ale když nás viděl live, chtěl s námi podepsat smlouvu. V té době byla Diana Ross obrovská hvězda, tak ji použili, aby nás představila lidem. Naše první album se jmenovalo "Diana Ross presents the Jackson 5".

JJ: Kdo byl v té době tvůj oblíbený zpěvák?
MJ: O bože, já miloval Dianu Ross a Jamese Browna - stále je zbožňuju. Ty skvělé umělce - Sammy Davis Jr., Jackie Wilson. (směje se) Všichni mě obrovsky ovlivnili a inspirovali.

JJ: Když jste začínali, co si pamatuješ nejvíce?


MJ: Byl jsem strašně mladý, bylo mi tak 8, pamatuju si prostředí a hudbu. Veškerý zvuk, který jsem slyšel, mě inspiroval. Tancoval jsem třeba na zvuk praček v pracích centrech a lidi se scházeli a koukali se na mě. Pamatuju si tyhle historky, malé věci.

JJ: Viděl jsi někdy tvoje oblíbené zpěváky na jevišti?
MJ: Jistě, ano. Byli to moji přátelé. Stával jsem tak a pozoroval je. byli to ti nejlepší umělci na světě, chodil jsem za nima po koncertech.

JJ: Kdy sis uvědomil, že i ty jsi na pódiu skvělý?
MJ: Když máš nějakou schopnost, tak si to neuvědomuješ, protože si myslíš, že všichni lidé mají stejný dar. Byl jsem malý a neuvědomoval jsem si, že lidi inspiruje můj zpěv, nechápal jsem proč tleskají, křičí, brečí. Opravdu jsem to vůbec nechápal. Až později jsem si uvědomil. Matka nás učila, že máme být skromní a říkat si, že je to dar od boha.

JJ: Kdy jsi formálně přestal navštěvovat školu?
MJ: Byl jsem moc malý... hmm... myslím, že jsem skončil někdy ve páté třídě. Pak už jsem měl jen privátní učitele. Neměl jsem na školu čas, jen jsem koncertovat. Když jsem byl malý, byl jsem pořád něčím zaneprázdněný. Chodil jsem do studia každý den a koncertoval... do noci.

JJ: Jak si vynahrazuješ takovou ztrátu dětství.
MJ: Snažím se to nějak kompenzovat. Vidíte mě v parcích a na kolotočích - jak se to snažím dohonit. Rád pomáhám jiným dětem, které neměli takové štěstí jako já - nemocným, nešťastným.

JJ: Tvojí starší bratři - Tito a Jackie, dávali ti nějak zabrat? Hráli jste si spolu?
MJ: No ano, na turné. (směje se) Nemohli jsme nikam jít, ani do obchodu či na pláž. Všude se kolem nás tvořily davy a lidé křičeli a tak jsme si užívali srandy v hotelu.

JJ: Kdo vyhrával, když jste se prali?
MJ: (směje se) No, asi Tito a Jackie...

JJ: Kdo tě nejvíce ovlivnil v psaní tvých vlastních písní?
MJ: Myslím, že jsem byl prostě šťastlivec, protože jsem vyšel z doby, kde se nacházeli ti nejlepší autoři písní. Musel jsem s nimi pracovat a mnoho se naučit. Miluju melodii, staré irské písně, anglické písně, ale moje nejoblíbenější hudba je africká. Tady se hudba zrodila. Afrika je kolébkou hudby, světové hudby. Tomu se nemůžete vyhnout.

JJ: Když jsi tedy začal psát a tancovat, měl jsi někdy tanečního instruktora?
MJ: Ne, nikdy jsem nestudoval tanec. vycházelo to ze mě přirozeně. Pořád jsem tancoval, když jsem byl malý. Nikdo mě nemohl uklidnit. Je to jako přirozený instinkt. Fred Astair byl skvělý... když jsem se s ním sešel poprvé, řekl mi, že ze mě jednou bude něco velkého... a já na to - o čem to sakra mluvíš?

JJ: Odkud se vzal moonwalk?
MJ: (smějí se). Moonwalk je tanec, za který bych si rád připsal zásluhy, ale nemůžu. Odkoukal jsem to od těch černošských dětí v Harlemu. Tyhle děti jsou úžasné, mají rytmus, úžasně jim to jdě. Když jsem je viděl, snažil jsem se to nějak rozvinout. Ale tohle vzniklo v černošské kultuře, bez pochyby.

JJ: Jak jsi zvládl za ty roky nepřibrat?
MJ: Nikdy jsem moc nejedl. Nikdy jsem se v jídle nevyžíval. Samozřejmě oceňuju ten dar od boha - jídlo, ale moje matka si se mnou užila, co se týče jídla. Nutila mě jíst. Elizabeth Taylor mě někdy musela i krmit, protože já... víte ... mám problém s jídlem, ale snažím se. Opravdu. Já jím. Nechci, aby si lidé mysleli, že se trápím hlady, tak to není.

JJ: Co je podle tebe ten průlom v tvé kariéře a životě.
MJ: Myslím, že album Off the wall. Pro mě to byl důležitý životní krok. Začal jsem sám tvořit vlastní hudbu a dělat si věci po svém. začal jsem psát písně jako Don´t stop till you get enough, Billie Jean... V téhle době jsem si uvědomil, co vlastně opravdu chci. Dostal jsem Gramy a byl jsem rád, ale nebyl jsem šťastný, že moje album ignorovali. Prodal jsem asi 10 miliónů, což bylo obrovské číslo pro černošského umělce. Řekl jsem si, že je přinutím mě neignorovat. Byl jsem zklamaný a raněný a v té době jsem vytvořil album Thriller. Všude bylo disko a já se rozhodl, že udělám skvělé album, kde každá píseň bude skvělá a to mě inspirovalo. A Thriller se stal nejprodávanějším albem na celém světě. To byl vrchol. Ale i přesto jsem chtěl víc a víc a nebyl jsem spokojený.

JJ: Když začalo turné Victory, jak se změnil tvůj život? To už jste byli všichni ze skupiny dospělí...
MJ: Turné Victory byl další vrchol mého úspěchu, protože Thriller vyhrál nejvíce cen Grammy v historii a strhla se kolem něho taková hysterie, že od té doby jsem už opravdu nebyl schopný nikam na veřejnost jít sám. Rozhodl jsem se, že musím na jeviště a zpívat tyhle věc na živo. vyprodávali jsme stadiony...byly to úžasné časy, splnily se mi všechny sny.

JJ: Když se díváš na ty časy, a pak na to, čím procházíš teď, co byl pro tebe jednoznačně nejhorší čas?
MJ: To, čím procházím teď. Emocionálně to je pro mě to nejhorší. Musím si zvykat na něco, o čem v mém srdci vím, že není pravda. Jsem nevinný.

JJ: Jak to zvládáš?
MJ: Snažím se myslet na ostatní lidi, kteří tím prošli přede mnou. Příběh Nelsona Mandely a ostatní... lidé, kteří se lišili od společnosti, která je svým způsobem zavrhla. To mi dává sílu, lidé prošli hroznýma věcma. Jsem dítě sedmdesátých let, viděl jsem boje za občanská práva... Beru sílu od Boha a z faktu, že jsem nevinný. Je to smutné a bolestivé. Hodně se modlím. Jsem silný člověk, bojovník. Já vím, co je uvnitř mě. Ale na konci dne jsem jenom člověk,který hodně trpí.

JJ: Minulý týden jsi měl u soudu nějaké problémy... v tisku psali, že ses sesypal...
MJ: To není pravda. Je to jen jedna z mnoha věcí, která mě má pošpinit. Nevěřte těmhle věcem.

JJ: A jak je to s penězi? Co je zač ten Sony katalog.
MJ: Jsou to písně Beatles, a nejenom ty - Elvisovy a ostatních... Pere se o to tolik lidí, konspirace, spitknutí... i teď během našeho rozhovoru.

JJ: Někteří lidé si myslí, že tvoje problémy jsem hlavně kvůli tomuto katalogu, věříš tomu?
MJ: Víš, k tomu bych se nechtěl vyjadřovat.

JJ: Co se stalo, když sis zranil záda?
MJ: Zrovna jsem vycházel ze sprchy a spadl jsem. Jsem docela křehký člověk - spadl jsem celou vahou na žebra a pohmoždil jsem si pravou plíci. Mám velké bolesti. Každý den chodím k soudu a snažím se to překonat.

JJ: Někteří říkají, žes to nahrál.
MJ: Ne. S tímhle opravdu ne. Je mi vážně moc zle. Ale léčím se, jsem pod dozorem lékařů.

JJ: Někdy mě překvapuje, jak jsi silný. Minulý týden jsi u soudu ale brečel. Co se stalo.
MJ: Měl jsem bolesti. Strašné bolesti. Nemohl jsem dělat nic jiného, nemohl jsem to zvládnout. Nemělo to nic společného s tím, co se děje u soudu.byla to fyzická bolest.

JJ: Co bys chtěl, aby všichni ti lidé, co nás teď poslouchají, o tobě věděli?
MJ: No, aby se modlili za mě, mou rodinu a děti. Chci, aby lidé nevěřili tomu co čtou. Média všechno převádějí na peníze. Čím procházím je jen část toho být celebritou. Já se modlíma věřím, protože já znám pravdu, vím, že jsem nevinný.

JJ: Co od tebe můžeme čekat?
MJ: Jsem člověk umělecký zaměřený, miluju umění. Zbožňuju filmy. Jsou to to nejexpresivnější médium a chtěl bych se mu věnovat.

JJ: O čem teď sníš?
MJ: Chtěl bych nějak inovovat film a jsou i další věci ve společnosti, které bych chtěl realizovat, ale to je zatím tajemství. Třeba v Africe...

JJ: Co plánuješ v blízké budoucnosti?
MJ: Nejspíš vydat píseň, který by vydělala peníze lidem postiženým tsunami. Chtěl bych udělat něco pro ty lidi. Pak v Africe plánuju vybudovat velký nádherný hotelový resort. Prostě angažovat se mezinárodně.

JJ: Slyší nás lidí z celého světa, co bys chtěl říct přátelům a lidem, kteří tě podporují.
MJ: Chtěl bych poděkovat všem fanouškům ze všech koutů země, všech národností, jazyků, miluji vás z celého srdce. Děkuju za vaši lásku, podporu a pochopení. Prosím, buďte trpěliví a buďte se mnou a věřte ve mě.
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Lorena Lorena | Web | 15. září 2009 v 16:17 | Reagovat

Pekny rozhovor.Ale on vzdycky vedel co odpovedet a myslim si ze byl velice uprimny.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama